LEKSYKON - strona główna

W -  Weksel, Wierzyciel, Windykacja, Wymagalność, Wierzytelność, Wyrok


Weksel

To dokument zawierający bezwarunkowe zobowiązanie się tego, kto ten dokument podpisuje do zapłaty wskazanej w nim kwoty pieniężnej w oznaczonym terminie.


Wierzyciel

To osoba, która może żądać spełnienia świadczenia od innej osoby (dłużnika), z którą łączy ją stosunek zobowiązaniowy, (czyli np. umowa lub obowiązek naprawienia szkody wynikający z czynu niedozwolonego). Dochodzenie spełnienia świadczenia jest możliwe także na drodze sądowej.


Windykacja

(łac. vindicatio) dosłownie oznacza dochodzenie roszczeń, obronę konieczną, a nawet zemstę. Od czasów Cesarstwa Rzymskiego funkcjonowała instytucja prawna rei vindicatio, której zadaniem było dążenie do odzyskania rzeczy znajdującej się w posiadaniu osoby nieuprawnionej.

Współcześnie windykacja to dochodzenie własności za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych.

Rozróżniamy:

  • windykację polubowną polegającą na monitowaniu dłużnika, które ma doprowadzić do spłaty należności.
  • windykację sądową dotyczącą przypadków, gdzie brak chęci współpracy ze strony dłużnika - sprowadza się ona do uzyskania sądowego nakazu zapłaty, który uzupełniony w klauzulę wykonalności jest podstawą do egzekucji komorniczej.

Większość dużych przedsiębiorstw posiada własne działy zajmujące się odzyskiwaniem należności. Są one często wspomagane lub zastępowane przez szereg wyspecjalizowanych firm windykacyjnych.

W praktyce w Polsce odzyskiwanie wierzytelności drobnych kończy sie na windykacji polubownej, która polega na wysyłaniu do dłużników różnego rodzaju, często formułowanych przez psychologa pism, w których nakłania się go do spłacenia powstałego zadłużenia. Poza pismami wyspecjalizowane firmy korzystają również z call center, którego odpowiednio wyszkoleni pracownicy dzwonią do dłużników nakłaniając odpowiednim tonem i sposobem prowadzenia rozmowy do spłaty należności. Takie postępowanie jest tańsze (odpowiednie oprogramowanie, papier, koperty, toner, pracownicy, call center) i w pewnej ilości wypadków szybsze od masowego wytaczania spraw sądowych (za każdą sprawę trzeba zapłacić bez względu na to czy wierzytelność jest ściągalna), jednakże pozostawia pewien coraz większy margines ludzi, którzy nie płacą, bo wiedzą, że i tak nikt do sądu ich nie poda.


Wierzytelność

uprawnienie do żądania spełnienia świadczenia z określonego stosunku zobowiązaniowego przysługujące wierzycielowi wobec dłużnika i składające się z jednego lub wielu roszczeń lub praw kształtujących.

Wierzytelność jest antonimem długu, jeżeli X ma dług wobec Y, to Y ma wierzytelność w stosunku do X. W języku prawniczym sformułowania tego używa się głównie dla scharakteryzowania pozycji wierzyciela.

Występują różne rodzaje wierzytelności, związane z określonym rodzajem działalności, posiadająca określone cechy charakterystyczne np. wierzytelność bankowa, wierzytelność ubezpieczeniowa.


Wymagalność

stan, w którym dłużnik musi skutecznie zaspokoić wierzyciela, jeśli chce uniknąć konsekwencji, jakie ustawa wiąże z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania.


Wyrok

orzeczenie sądu, które rozstrzyga sprawę, co do istoty i kończy postępowanie wyrok wydawany jest zwykle po przeprowadzeniu rozprawy w procesie cywilnym, sąd wyrokiem oddala lub uznaje powództwo i rozstrzyga o żądaniu powoda, w procesie karnym - uniewinnia lub skazuje oskarżonego są różne rodzaje wyroku takie jak: zaoczny, łączny, częściowy.

Language
Newsletter