LEKSYKON - strona główna

O - Odsetki, Osoba fizyczna, Osoba prawna, Oszustwo, Oświadczenie woli, Outsourcing, Odpowiedzialność solidarna


Odsetki

świadczenie uboczne (akcesoryjne) realizowane z reguły w takich samych przedmiotach, co świadczenie główne i w wysokości obliczonej wedle stopy procentowej i czasu potencjalnego korzystania z przedmiotów objętych świadczeniem głównym. Zawsze przybierają postać samodzielną (kwestia np. przedawnienia), nawet, jeśli są przez sąd określone jednorazowo. Pełnią różne funkcje gospodarcze: 1 - wynagrodzenie za możliwość korzystania z cudzych wartości w pewnym okresie 2 - odsetki za opóźnienie ( funkcja odszkodowawcza) 3 - odsetki o funkcji waloryzacyjnej Nie wygasają nawet mimo przedawnienia świadczenia głównego. Roszczenie za opóźnienie przedawnia się osobna za każdy dzień opóźnienia.


Osoba fizyczna

tak określa się w prawie każdego człowieka, który może być podmiotem stosunku cywilnoprawnego, czyli występować jako strona umowy albo spisać testament albo odpowiadać za szkodę spowodowaną swoim działaniem. Każdy człowiek od urodzenia ma zdolność prawną, co oznacza, że może mieć prawa i obowiązki, (np. 2 latek może być właścicielem domu), jednak możliwość zaciągania tych obowiązków i nabywania praw własnym działaniem ma dopiero, gdy uzyska zdolność do czynności prawnych.


Osoba prawna

Osoba prawna jest fikcją nie istnieje jako rzeczywisty człowiek, ale jest jednostką organizacyjną (zorganizowanym zbiorem osób lub majątku), która dzięki szczególnemu przepisowi prawa uzyskuje możliwość występowania w obrocie prawnym we własnym imieniu jako podmiot praw i obowiązków (np. może być zobowiązana do zapłaty odszkodowania, może być właścicielem samochodu). Osobowość prawną uzyskują tylko te jednostki organizacyjne, którym prawo na to pozwala. Z chwilą powstania osoba prawna uzyskuje zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych.


Oszustwo

przestępstwo polegające na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Wprowadzenie w błąd (tzw. oszustwo czynne) oznacza, że sprawca swoimi podstępnymi zabiegami doprowadza inną osobę do mylnego wyobrażenia o rzeczywistym stanie rzeczy, np. co do cech sprzedawanego towaru. Wyzyskanie błędu (tzw. oszustwo bierne) polega na wykorzystaniu przez sprawcę już istniejących, niezgodnych z rzeczywistością opinii lub wyobrażeń osoby pokrzywdzonej, o czym pokrzywdzony nie wiedział, a sprawca nie wyprowadził go z błędu.


Oświadczenie woli

każde zachowanie się osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, nie traci mocy wskutek tego, że zanim do tej osoby doszło, składający je zmarł lub utracił zdolność do czynności prawnych, chyba, że co innego wynika z treści oświadczenia, z ustawy lub z okoliczności.


Outsourcing

oznacza wyniesienie operacji na Postępowanie nakazowe- to rodzaj sądowego postępowania odrębnego, prowadzonego przez sąd na pisemny wniosek strony, zgłoszony w pozwie jest to postępowanie procesowe znacznie przyspiesza rozpoznanie sprawy, w sytuacji, gdy powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych i dysponuje odpowiednimi dokumentami (np. zaakceptowany przez dłużnika rachunek, czek, weksel, itp.) potwierdzającymi jego wierzytelność rozstrzygając sprawę, co do istoty, sąd w postępowaniu nakazowym wydaje nakaz zapłaty.


Odpowiedzialność solidarna

Sytuacja, w której kilku dłużników jest zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. W takim przypadku zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. Wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela.

Language
Newsletter