LEKSYKON - strona główna

N - Nakaz zapłaty, Notariusz, Należność, Niewypłacalność, Nota odsetkowa


Nakaz zapłaty

orzeczenie sądowe wydawane na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron wyłącznie na podstawie treści pozwu oraz dokumentów przedłożonych przez powoda. Nakaz zapłaty wydawany jest, gdy przedstawione przez powoda dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo jego racji. Orzeczenie przesyła się powodowi oraz pozwanemu, który w wyznaczonym terminie może wnieść środek zaskarżenia. Niezaskarżony nakaz zapłaty ma skutki prawomocnego wyroku.


Notariusz

(dawniej rejent - od słowa regent czyli uprawniona osoba, sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie może wykonywać swoich obowiązków) – mianowany przez ministra sprawiedliwości prawnik notariatu upoważniony do sporządzania aktów notarialnych i dokonywania innych czynności notarialnych.


Należność

uprawnienie osoby fizycznej lub prawnej do otrzymania w określonym terminie określonego świadczenia rzeczowego lub pieniężnego od innej osoby fizycznej lub prawnej w rachunkowości podmiotów gospodarczych należności są kategorią wyłącznie pieniężną i oznaczają wszelkie przewidywane przychody środków pieniężnych, stanowią aktywa podmiotu gospodarczego w tym przypadku powstanie należności jest efektem prowadzonej działalności gospodarczej i poprzedza przypływ środków pieniężnych do podmiotu gospodarczego można je podzielić wg różnych kryteriów, wśród których do najważniejszych należą: 1) obszar rozliczeń - należności krajowe i zagraniczne termin płatności - należności krótkoterminowe i długoterminowe, 2) stopień wymagalności - należności prawidłowe (terminowe) i przeterminowane (przedawnione), 3) tytuł powstania - należności z tytułu dostaw, robót i usług, wypłaconych zaliczek, kar umownych, karnych odsetek itd., 4) osoba dłużnika - należności od odbiorców produktów i usług, od pracowników, budżetowe itd., 5) stopień realności - pewne, wątpliwe, sporne, nieściągalne przeciętny okres regulowania należności - tj. czas od momentu ich powstania do momentu wpływu środków pieniężnych z tytułu danej należności - nazywa się cyklem należności i jest wykorzystywany w analizie sytuacji finansowej podmiotów gospodarczych.


Niewypłacalność

niemożliwość terminowego spłacania bieżących zobowiązań występuje gdy podmiot gospodarczy nie jest w stanie zapewnić ciągłości spłaty rachunków bieżących z powodu braku gotówki niewypłacalność może doprowadzić do upadłości przedsiębiorstwa.


Nota odsetkowa

dokument finansowy w którym wykazana jest kwota należnych odsetek i podstawa ich naliczenia.

Language
Newsletter