Windykacja należności w Luksemburgu


prowadzona jest przez nas w oparciu o rozległą wiedzę na temat reguł prawnych i zwyczajowych panujących na tamtejszym rynku. Zarówno współpraca z kontrahentem jak i windykacja wymaga znajomości podstawowych przepisów dotyczących chociażby form prowadzenia działalności, a co za tym idzie form odpowiedzialności za zobowiązania podmiotów gospodarczych i w dalszej kolejności – możliwości skutecznego dochodzenia należności, a więc skutecznej windykacji. W Luksemburgu prowadzimy działania windykacji pośredniej i bezpośredniej, nasi prawnicy skutecznie przeprowadzą sprawę przez sąd jak również skierujemy sprawę do Komornika i będziemy nadzorować jego działania.


Kancelaria Prawna W.S.I. Polska dysponuje takim zasobem wiedzy oraz doświadczenia i dlatego jesteśmy w stanie dla Państwa świadczyć pomoc przy odzyskiwaniu należności w Luksemburgu. Dobry adwokat to podstawa sukcesu. Współpracujemy tylko z najlepszymi adwokatami.


Luksemburski dłużnik nie płaci - nie czekaj skontaktuj się z nami.


Odzyskanie należności od dłużnika wymaga zawsze zdecydowanego i szybkiego działania. Nie da się ukryć, że windykacja w Luksemburgu przebiegać będzie o wiele sprawniej, jeśli powierzymy ją kancelarii, która doskonale zna węgierskie przepisy i ma doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw. Warto też wiedzieć, jakie są etapy egzekucji długu, aby skorzystać z nich we właściwej kolejności.


Postępowanie sądowe w Luksemburgu


Języki postępowania sądowego to francuski, niemiecki i luksemburski – z zastrzeżenia odnoszącymi się do konkretnych rodzajów spraw. Co do zasady, koszty sądowe są płatne pod koniec procesu. Prowadząc windykację w Luxemburgu należy liczyć się jednakże z tym, że Sąd może jednak zobowiązać stronę do złożenia stosownego zabezpieczenia lub zaliczki na poczet kosztów sądowych.

Postępowanie nakazowe to najtańszy i najszybszy sposób na odzyskanie należności. Postępowanie to dopuszczalne jest w odniesieniu do roszczeń pieniężnych, których kwota nie przekracza 10 000 € (wyłączając odsetki i koszty). Ponadto nakaz może zostać wydany jedynie przeciwko dłużnikowi, który ma miejsce zamieszkania (siedziby) w Luksemburgu.


W sytuacji, gdy dłużnik nie stosuje się do treści orzeczenia sądowego, wierzycielowi przysługuje prawo do wszczęcia egzekucji. Zgodnie z przepisami Nowego kodeksu postępowania cywilnego, postępowanie egzekucyjne jest postępowaniem wieloetapowym. Celem egzekucji jest zastosowanie środków przymusu wobec dłużnika, po to, aby wykonał on orzeczenie sądowe.


Zabezpieczenie roszczeń przed uzyskaniem wyroku w Luksemburgu


Osoby posiadające interes prawny mogą wystąpić z wniosek o zabezpieczenie ich roszczeń w ramach postępowania uproszczonego (action en référé) poprzez zastosowanie środków tymczasowych lub wszcząć postępowanie o wydanie nakazu zapłaty.


Rodzaje środków zabezpieczających 


zajecie rzeczy w sprawach gospodarczych


Celem omawianych środków jest czasowe uniemożliwienie dłużnikowi rozporządzeniem majątkiem przed wszczęciem postępowania co do istoty sprawy. W takich okolicznościach po uzyskaniu zgody na sprzedaż licytacyjna rzeczy zajętych w postępowaniu zabezpieczającym, zabezpieczenie może zostać przekształcone w egzekucje i tym samym doprowadzić do zaspokojenia wierzyciela z sumy uzyskanej z egzekucji. Poziom zaspokojenia roszczenia uzależniony jest od uzyskanej kwoty.


zajecie ruchomości w celu zabezpieczenia


Zajecie rzeczy najemcy (saisie gagerie) to zajecie rzeczy znajdujących się w lokalu wynajętym przez wynajmującego - wierzyciela najemcy - dłużnikowi. środek ten przysługuje dochodzącemu zapłaty zalęgłego czynszu.


zajecie wynagrodzenia


Zastosowanie tego środka umożliwia zajecie wynagrodzenia za prace i świadczeń emerytalno-rentowych dłużnika. Dozwolone jest stosowanie wszelkich środków przewidzianych przepisami prawa mających na celu ustalenie płatnika dłużnika.