INFORMACJE O WINDYKACJI

powrót do strony głównej

Najbardziej zadłużony Polak mieszka w ...

Milion 300 tysięcy Polaków nie spłaca terminowo zobowiązań - wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej. Chodzi o osoby, które zalegają z płatnościami powyżej 60 dni.

Łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w Polsce wyniosła w lutym 8 miliardów 600 milionów złotych. W ostatnim kwartale kwota ta wzrosła o blisko pół miliarda złotych.

Średnia kwota zaległego zadłużenia wzrosła w ostatnim kwartale do ponad 6 tysięcy 600 złotych - w ostatnich 3 miesiącach wzrosła ona o 211 złotych, czyli około 3 procent.

Problemy ze spłacaniem na czas rat częściej mają mężczyźni niż kobiety. Największa grupa klientów podwyższonego ryzyka mieszka w województwie śląskim i mazowieckim. W tym ostatnim województwie mieszka najbardziej zadłużony Polak, którego zaległości wynoszą ponad 74 miliony 100 tysięcy złotych.

Najwięcej jednak osób czasowo niewywiązujących się ze zobowiązań ma zadłużenie mieszczące się w przedziale 2001-5000 złotych. Niemal połowa osób czasowo niewywiązujących się ze zobowiązań to drobni dlużnicy, którzy posiadają zadłużenie nieprzekraczające 2000 złotych.

Autorzy raportu podkreślają, że wbrew pojawiającym się ostatnio alarmistycznym informacjom zadłużenie Polaków w ostatnim czasie nie wzrosło dramatycznie.

IAR | 26.02.2009