LEKSYKON - strona główna

U -  Ugoda, Upadłość, Umowa


Ugoda

Umowa nazwana, której celem jest likwidowanie i łagodzenie sporów między stronami (art. 917 i 918 KC). Treścią takiej umowy są wzajemne ustępstwa stron w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w celu uchylenia zaistniałego lub mogącego zaistnieć sporu. Umowa ta może zostać zakwalifikowana do katalogu umów wzajemnych, bowiem strony idą na ogół na ekwiwalentne ustępstwa. Odrębną instytucją jest uregulowana w KPC ugoda sądowa.


Upadłość

postanowienie wyd. przez sąd, gdy podmiot gosp. zaprzestał płacenia długów. Z wnioskiem o ogłoszenie upadłości mogą wystąpić wierzyciele podmiotu gospodarczego. Według prawa pol. w skutek ogłoszenia upadłości podmiot upadły traci możliwości zarządzania oraz rozporządzania majątkiem, który staje się masą upadłości. Cały majątek zostaje wydany syndykowi, który nim zarządza i przeprowadza likwidację przez sprzedaż ruchomości i nieruchomości, ściągnięcie wierzytelności od dłużników upadłego i zrealizowanie innych praw dotyczących masy upadłości. Nad takim postępowaniem upadłościowym oraz czynnościami syndyka ma nadzór sędzia-komisarz. Może on ustanowić radę wierzycieli, która służy pomocą syndykowi, kontroluje jego czynności, bada stan funduszów masy, udziela zezwolenia na czynności, które mogą być dokonane tylko za zezwoleniem rady, wydaje opinie w innych sprawach na żądanie syndyka. Sędzia-komisarz może zwołać zgromadzenie wierzycieli w przypadkach przewidzianych przez prawo. W razie ogłoszenia upadłości każdy wierzyciel upadłego powinien zgłosić sędziemu-komisarzowi swoją wierzytelność. Zgłoszenia służą do ułożenia listy wierzytelności, następnie zaspokajanych. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości podaje się do publicznej wiadomości.


Umowa

(łac. contractus) – w prawie cywilnym to zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron, ustalające ich wzajemne prawa lub obowiązki. Według bardziej szczegółowej definicji umowa to stan faktyczny polegający na złożeniu dwóch lub więcej zgodnych oświadczeń woli zmierzających do powstania, uchylenia lub zmiany uprawnień i obowiązków podmiotów składających te oświadczenia woli. Umowy są zawsze co najmniej dwustronnymi czynnościami prawnymi. Występuje jednak wyjątek jednostronny – dotyczy to podpisania weksla.

 

 

 

Language
Newsletter