Wniosek o wyjawienie majątku

Świadczymy usługi w zakresie przeprowadzenia w imieniu wierzyciela postępowania sądowego o wyjawienie majątku dłużnika

Częstym dokumentem który otrzymujemy jest „Wysłuchanie wierzyciela przez umorzeniem postępowania egzekucyjnego w trybie 827 kpc” po czym po 14 dniach od otrzymania powyższego dokumentu komornik umarza postępowanie w związku z bezskutecznością, ale czy na pewno zrobił wszystko aby odnaleźć majątek dłużnika? Takiej pewności nie mamy. Egzekucja komornicza jest na wniosek wierzyciela, zatem najlepiej przedstawić komornikowi co ma zająć aby skutecznie odzyskać należność.

Jedną z możliwości uzyskania informacji o majątku dłużnika jest zgodnie z art. 913-920 KPC. wniosek o wyjawienie majątku dłużnika

Art. 913. § 1.  Jeżeli zajęty w egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności lub jeżeli wierzyciel wykaże, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności, może on żądać zobowiązania dłużnika do złożenia wykazu majątku z wymienieniem rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują, przypadających mu wierzytelności i innych praw majątkowych oraz do złożenia przyrzeczenia według roty: ,,Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożony przeze mnie wykaz majątku jest prawdziwy i zupełny.".

§ 2. Wierzyciel może żądać wyjawienia majątku także przed wszczęciem egzekucji, jeżeli uprawdopodobni, że nie uzyska zaspokojenia w pełni swej należności ze znanego mu majątku albo z przypadających dłużnikowi bieżących świadczeń periodycznych za okres sześciu miesięcy.

Przepis powyższy umożliwia wierzycielowi złożenie wniosku w chwili gdy prowadzona jest egzekucja komornicza, ale również może wnioskować o wyjawienie majątku przed wszczęciem egzekucji.

Wniosek o wyjawienie majątku składasz w sądzie właściwości ogólnej dłużnika – w sądzie rejonowym, w obszarze właściwości którego dłużnik ma miejsce zamieszkania lub siedzibę

Jeżeli dłużnik nie jest skory do współpracy z sądem jest możliwość zastosowania poniższego art.

art. 916

Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawi się do sądu w celu złożenia wykazu lub przyrzeczenia albo stawiwszy się wykazu nie złoży lub odmówi odpowiedzi na zadane mu pytanie albo odmówi złożenia przyrzeczenia, sąd może skazać go na grzywnę lub nakazać przymusowe doprowadzenie oraz może zastosować areszt nieprzekraczający miesiąca, z uwzględnieniem art. 276 § 2. O skutkach tych dłużnik powinien być pouczony w wezwaniu na posiedzenie.

Zgodnie z nim opornego dłużnika może doprowadzić policja lub może trafić do aresztu za swoje długi, ale nie często się tak zdarza ponieważ to wierzyciel musi opłacić zaliczkę na koszty tego aresztu.

Ważne jest także , że po wydaniu postanowienia o wyjawieniu majątku sąd z urzędu przesyła wniosek o wpisanie dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych, prowadzonego w ramach Krajowego Rejestru Sądowego.